• 99/12/05 - 20:41
  • 348
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
رییس مرکز مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت مطرح کرد؛

فعالیت 1034 مددکار اجتماعی در 641 مرکز درمانی کشور

رییس مرکز مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت با اشاره به فعالیت 1034 مددکار اجتماعی در 641 مرکز درمانی کشور از طراحی و تدوین سند کسب و کار فرم های مددکاری اجتماعی در سامانه های اطلاعات بیمارستانی "HIS" خبر داد.

 دکتر رضا گل پیرا رییس مرکز مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گفتگو با وبدا به مناسبت روز ملی- جهانی مددکاری با اشاره به جایگاه خدمات مددکاری اجتماعی در نظام سلامت، اظهار کرد: سلامت مقوله ای است که در طول زمان دچار تغییر شده است. در قرن نوزدهم، بر ابعاد جسمانی و فیزیکی تأکید می‌ شد، در حالی که ‌امروزه سلامت عبارت است از تأمین رفاه کامل جسمی، روانی و اجتماعی انسان. مددکاران اجتماعی به عنوان نیروهای متخصص و عضو تیم درمان در نظام سلامت کشور هستند که بر روی مولفه های اجتماعی سلامت متمرکز هستند.
 
وی ادامه داد: در حال حاضر 1034 مددکار اجتماعی در 641 مرکز درمانی مشغول به کار هستند که با ارائه حمایت های روانی اجتماعی به بیماران و خانواده آنان موجب کاهش سطح استرس، پیشگیری از بستری های مجدد، افزایش رضایتمندی، افزایش ضریب اشغال تخت در مراکز درمانی می شود. 
 
دکتر گل پیرا به خدمات اداره مددکاری اجتماعی در دوران شیوع کرونا اشاره و خاطرنشان کرد: مددکاران اجتماعی از همان روزهای نخست پاندمی کرونا، با تولید محتواهای آموزشی، تدوین و ابلاغ سه پروتکل (حمایت های روانی اجتماعی در مقابله با ویروس کرونا، دستورالعمل حمایت های روانی اجتماعی در نقاهتگاه ها، پروتکل حمایت های روانی اجتماعی از بازماندگان متوفیان کووید 19 پا به پای پزشکان و پرستاران به بیماران و خانواده آنان، خدمات روانی اجتماعی ارائه کردند.
 
 رییس مرکز مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت تصریح کرد: هم چنان با جذب و بکار گیری ظرفیت های سازمان های حمایتی و موسسات خیریه و خیرین حوزه سلامت علاوه بر حمایت های روانی اجتماعی، حمایت های اقتصادی از گروه های آسیب پذیر و آسیب دیده در کرونا و بازماندگان متوفیان کووید 19 ارائه کردند. 
 
گام های موثر مددکاری اجتماعی در خدمت رسانی به گروه های آسیب پذیر
 
وی در ادامه مراسم با بیان اینکه مددکاری اجتماعی در عرصه های آموزش، پژوهش و خدمت رسانی به گروه های آسیب پذیر به صورت تخصصی گام های موثری برداشته است، گفت: در زمینه آموزش با  انتخاب و معرفی تسهیلگران آموزشی و برگزاری دوره های آموزشی قطب های ده گانه، دانش و مهارت های مددکاران اجتماعی مراکز درمانی ارتقا یافت.
 
دکتر گل پیرا افزود: در زمینه پژوهش و تولید محتوای کاربردی، چندین پروتکل تخصصی نظیر مداخلات تخصصی مددکاری اجتماعی در حوزه بلایا، پیوندعضو، سالمندآزاری، کودک آزاری و سرطان تدوین شده است. در کنار این موارد با استقرار استانداردهای اعتبار بخشی و تدوین و ابلاغ شناسه شغلی مددکاری اجتماعی سعی بر آن شد همسو با پروتکل های تدوین شده و آموزش های صورت گرفته، نقش مددکاران اجتماعی در مراکز درمانی بازبینی شود.
 
رییس مرکز مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت ادامه داد: از سوی دیگر با جذب 220 مددکار اجتماعی در سال گذشته و امسال سعی بر آن شده با افزایش مددکاران اجتماعی شاغل در مراکز درمانی، خدمت رسانی عادلانه به گروه های آسیب پذیر و افزایش رضایتمندی بیماران محقق یابد.
 
انجام پروژه کارسنجی خدمات مددکاری اجتماعی در دو مرحله
 
وی همچنین در خصوص برنامه ها و سیاست های پیش روی اداره مددکاری اجتماعی، عنوان کرد: سند کسب و کار فرم های مددکاری اجتماعی در سامانه های اطلاعات بیمارستانی "HIS" در سال 99 طراحی و تدوین شد؛ درصدد هستیم با ابلاغ و اجرای آن در مراکز درمانی، فرایند خدمت رسانی به بیماران را تسریع دهیم و به یک نظام اطلاعاتی یکپارچه در کشور دست یابیم.
 
دکتر گل پیرا در پایان با بیان اینکه پروژه کارسنجی خدمات مددکاری اجتماعی در دو مرحله انجام شده است و امیدواریم با تحلیل یافته ها و آنالیز داده ها با همکاری معاونت توسعه بتوانیم فرایندهای خدمات مددکاری اجتماعی را اصلاح و ارتقا بخشیم و به بازتعریفی از تناسب تعداد مددکار اجتماعی و تخت های بستری برسیم، مطرح کرد: یکی دیگر از برنامه های پیش رو، پیگیری امور مربوط به ثبت خدمات مددکاری اجتماعی در کتاب ارزش نسبی خدمات است که در همین راستا جلسات متعدد کارشناسی با حوزه مربوطه برگزار شده و امیدورایم در سال 1400 ثبت خدمات مددکاری اجتماعی در کتاب ارزش نسبی خدمات محقق یابد.
  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 223745
کلمات کلیدی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *