• 99/06/29 - 14:09
  • 113
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

مدیریت خون بیمار به بهینه سازی مصرف خون کمک می کند

مدیر پروژه عملی سازی علم « مدیریت خون بیمار » در مراکز درمانی در گزارش شش ماهه نخست سال جاری تدوین استراتژی مدیریت خون بیمار برای یک دوره یک ساله را از برنامه های در حال انجام این دفتر عنوان کرد.

 به گزارش وبدا، مدیریت و ارزیابی کم خونی قبل و بعد از عمل جراحی، روش های استفاده از خون اتولوگ و بازگرداندن خون بیمار به بدن وی، استفاده از استراتژی و روش های بیهوشی و ثابت نگه داشتن درجه حرارت مرکزی بدن و تکنیک های صرفه جویی در تزریق خون حین جراحی از جمله موارد مربوط به مدیریت خون بیمار است که سبب کاهش مصرف خون حین عمل جراحی می شود.

واحد مدیریت مصرف خون بیمار در سازمان انتقال خون برای آموزش و فرهنگ سازی این هدف برنامه های مدونی دارد. دکتر آزیتا چگینی در گزارش خود از تدوین استراتژی به همین منظور خبر داد و گفت: این دفتر با تهیه مفاد آموزشی و آموزش پزشکان مشاور طب انتقال خون در سال جاری این هدف را دنبال می کند.

در این برنامه انتشار مفاد آموزشی، اسلاید، جزوه ، آموزش مدیریت خون بیمار با سیستم نرم افزاری و وبینار و آموزش پزشکان و پرستاران انجام می شود .

دکتر چگینی در بخش دیگری از این گزارش به آموزش پزشکان و متخصصان اشاره کرد و افزود: پزشکان مشاور طب انتقال خون در بیمارستانها و ادارات کل انتقال خون طی برنامه آموزشی در موسسه  عالی آموزشی و پژوهشی طب انتقال خون آموزش می بینند و پزشکان مشاور طب انتقال خون به صورت آزمایشی در چهار بیمارستان تهران و یک اداره کل انتقال خون مستقر شده به انجام وظایف محوله مشغول شده اند و این برنامه در استانهای مختلف کشور نیز در حال انجام است.

وی همچنین از تدوین راهنمای تعیین حداکثر میزان درخواست خون (فرآورده گلبول قرمز) براساس نوع عمل جراحی خبر داد و افزود: پزشکان با استفاده از این راهنما با توجه به میزان پیش بینی شده خونریزی حین عمل مناسب ترین آزمایشهای درخواستی قبل از تزریق خون را تعیین می کنند.

دکتر چگینی در این گزارش استفاده موثر از خون و فرآورده های آن، پرهیز از منقضی شدن تاریخ مصرف این محصولات، کاهش آزمایشهای قبل از تزریق و کراس مچ (تعیین سازگاری خون اهدا کننده و مصرف کننده) غیر ضروری و افزایش کیفیت مراقبت از بیماران بستری نیازمند به خون و فرآورده های آن را از مزایای مدیریت خون بیمار و اجرای این راهنمای مصرف دانسته است.

مدیریت مصرف خون و زنجیره تزریق خون در بیمارستانهای تحت پوشش این طرح به صورت دوره ای ارزیابی و بازدید و نتایج حاصل و موانع و مشکلات بررسی و راه حلهای مناسب جهت پیشبرد اهداف ارائه می شود و دردوره بعدی اقدامات اصلاحی مورد بازرسی قرار می گیرد.

  این فرایند که از بازرسی بانک خون بیمارستانها آغاز شده با طرح ملی هموویژلانس (نظام مراقبت از خون ) کامل تر شد و اکنون مدیریت خون بیمار در بیمارستانها در حال گسترش و ممیزی است.

گفتنی است برای روز آمد سازی مدیریت مصرف خون در زمان اپیدمی کرونا  درماه جاری وبینار مدیریت خون بیمار نیز با همین موضوع برگزار شد و به مدت 18 روز ادامه داشت.

  • گروه خبری : آخرین اخبار
  • کد خبر : 214820

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *