• 99/05/08 - 16:08
  • 348
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در مشهد:

مراکز خدمات جامع سلامت 16 ساعته باید به شکل فعالانه در بیماریابی و غربالگری وارد شوند

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه مراکز خدمات جامع سلامت 16 ساعته نقش موثری در بیمار یابی و جلوگیری از بستری شدن بیماران در مراکز درمانی دارند اظهار کرد: باید این مراکز به صورت فعالانه عمل کرده و با گسترش برنامه های تبلیغاتی، فعالیت این مراکز به مردم اطلاع رسانی شود.

به گزارش وبدا، دکتر محمد مهدی گویا در نشست اعضای ستاد مبارزه با کرونا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه اجرای طرح های غربالگری نقش موثری در کنترل بیماری کرونا دارد تصریح کرد: باید با گسترش خدمات آزمایشگاهی و اعلام نتیجه تست در کمتر از 24 ساعت، در کوتاه ترین، زمان بیماران زیر پوشش اقدامات درمانی و مراقبتی قرار گیرند. 
 
وی بر گسترش برنامه های آموزشی و دستورالعمل های ابلاغی از سوی وزارت بهداشت به پرسنل فعال در حوزه بهداشت تاکید کرد و گفت: پزشکان و مراقبین سلامت فعال در مراکز خدمات جامع سلامت 16 ساعته باید به طور مستمر با جدیدترین و بروزترین اطلاعات و دستورالعمل های بهداشتی ابلاغی آشنا شده و بر اساس آن عمل کنند. 
 
رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر اینکه باید با حمایت همه جانبه درون و برون سازمانی خدمات رسانی به شکلی ارائه شود که از ارجاع  بیماران مبتلا به کووید -19 به مراکز درمانی جلوگیری شود خاطر شان کرد: اجرای برنامه های غربالگری در حوزه بهداشت  مهمترین راهکار در شناسایی زودهنگام بیماران و جلوگیری از انتقال به مراکز درمانی است.
 
دکتر گویا ارائه خدمات به صورت سرپایی در مراکز درمانی را یکی از سیاست های وزارت بهداشت عنوان کرد و گفت: در صورت بستری شدن بیمار در مراکز درمانی باید با انجام مراقبت های تیمی از انتقال وی به بخش های مراقبت های ویژه و در نهایت نیاز بیمار به دستگاه ونتیلاتور تا حد ممکن کاهش یابد. 
وی بر گسترش برنامه های نظارتی و بازرسی های میدانی نیروهای ستادی حوزه بهداشت از عملکرد واحدهای زیر پوشش در خدمات رسانی به بیماران تاکید کرد.
 
رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی مشهد مجهز به بهترین سامانه ثبت اطلاعات کشور است و در حال حاضر در حوزه ثبت بیماری ها در سطح وزارت بهداشت قرار است مورد استفاده قرار گیرد خاطر نشان کرد: می توان با استفاده از ظرفیت فناوری اطلاعات دانشگاه از ظرفیت های این سامانه در دیگر دانشگاه های علوم پزشکی کشور مورد استفاده قرار گیرد. 
 
دکتر گویا با بیان اینکه اپیدمی های طولانی مدت موجب فرسودگی نیروی انسانی می شود اظهار کرد: سیاست های استراحت های ساعتی، روزانه و هفتگی برای خادمان سلامت باید مورد توجه قرار گیرد تا از خستگی و فرسودگی نیروی انسانی جلوگیری شود.
 
بازدید از مراکز خدمات جامع سلامت مشهد 
 
رییس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین در سفر به مشهد از مراکز خدمات جامع سلامت احمدی و وحدت مشهد بازدید کرد.
 
در این بازدید که معاون
 بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز حضور داشت، دکتر گویا ضمن قدردانی از تلاشهای انجام شده در خصوص کنترل کووید-۱۹ از نزدیک نحوه غربالگری و ارائه خدمات به مراجعین به این مراکز را مورد ارزیابی و پایش قرار داده و رهنمودهای کاربردی را ارائه داد.
 
دکتر گویا در این بازدید به اطلاع رسانی وسیع و عمومی جهت ارتقاء آگاهی مردم در خصوص راههای پیشگیری و روشهای خود مراقبتی در مبارزه با کرونا توصیه کرد.
 
وی بر جلب مشارکت شورای اجتماعی محلات در راستای اطلاع رسانی عمومی تاکید کرد.
 
شایان ذکر است مراکز خدمات جامع سلامت احمدی و وحدت جزء ۳۴ مرکز خدمات جامع سلامت منتخب کرونا درمناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد می باشند که از ساعت ۸ الی ۲۲ در دو شیفت به بیماران مبتلا یا مشکوک به کووید ۱۹‏- خدمات ارائه می دهند.
  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار کرونا ویروس,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 212346
کلمات کلیدی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *