• 99/12/16 - 13:49
  • 2680
  • زمان مطالعه : 6 دقیقه
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا عنوان کرد:

ممنوعیت سفر به شهرهای قرمز و نارنجی

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: بر اساس مصوبه‌ ستاد، سفر به شهرهای قرمز و نارنجی کاملا ممنوع است و در سایر شهر‌ها که وضعیت زرد و آبی دارند با رعایت شیوه نامه‌های بسیار سخت گیرانه می‌توانند سفرهای ضروری را انجام دهند.

به گزارش وبدا، دکتر علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه امروز شصتمین جلسه ستاد به ریاست رییس جمهور و با حضور همه اعضا برگزار و موضوعات مختلفی بررسی شد، اظهار کرد: یکی از نگرانی هایی که اکنون کارشناسان سازمان جهانی بهداشت هم اعلام می کنند، این است که با شروع واکسیناسیون، دولت ها و مردم به جای تمرکز بر روند مدیریت و کنترل کرونا تنها به سمت واکسیناسیون متمرکز شوند، چرا که باید بدانیم اگر قرار باشد واکسیناسیون به تنهایی مورد توجه قرار گیرد و پروتکل ها و سایر اقدامات مورد نیاز برای کنترل بیماری انجام نشود، به تنهایی در این زمان کوتاهی که از آن گذشته قطعا خیلی مفید نخواهد بود؛ اولا همه مردم دنیا در طول یک سال قطعا واکسینه نخواهند شد و از طرفی برای تاثیر واکسن قطعا نیاز است که ۷۰ درصد مردم دنیا و کشورها واکسینه شوند تا یک ایمنی جمعی خوب حاصل شود و مدت زمانی هم طول می‌کشد تا واکسن اثر کند.

وی تاکید کرد: بر همین اساس حتما نیاز است و توصیه می‌شود که با وجود و ورود واکسن مبادا از سایر اقدامات کرونا غافل شویم.

روند بیماری در اکثر استان ها باثبات است

دکتر رئیسی با اشاره به روند شیوع بیماری در کشور خاطرنشان کرد: در مجموع استان‌های کشور دارای یک روند باثبات هستند، هرچند جهش ویروس انگلیسی در اکثر استان‌های ما اتفاق افتاده است.

معاون یهداشت وزارت بهداشت با اشاره به اینکه خوزستان شرایط متفاوتی با سایر استان‌ها دارد و همچنان روند بیماری در این استان صعودی است، بیان کرد: میزان بیماران در حال افزایش است و به دنبال آن تعداد مرگ و میزها هم بالا است که شاید بالاتر هم برود؛ به همین دلیل خواهش ما از مردم خوب و عزیز خوزستان که دین بزرگی بر گردن همه ما دارند و به عنوان مدافعان اصلی این سرزمین در نخستین روزهای جنگ شجاعانه و با صبوری و با شجاعت بالا ایستادگی کردند، این است که در مبارزه با این ویروس جهش یافته هم همچنان پرقدرت بایستند و ویروس را مغلوب کنند که قطعا این اتفاق خواهد افتاد.

وی ادامه داد: در استان خوزستان، شادگان یکی از شهرهایی بود که میزان بیماری در ابتدا بالا رفت و همچنین جزو اولین شهرهایی بود که درگیر ویروس جهش یافته شد اما خوشبختانه با افزایش رعایت پروتکل ها توانستند به خوبی بیماری را کنترل کنند و وضعیت بیماری در این شهرستان اکنون نزولی است این موضوع نشان دهنده این است که اگر دست به دست هم دهیم و پروتکل ها را با دقت و سختگیری رعایت کنیم، قطعا می توانیم بیماری را شکست دهیم.

روند شیوع ویروس انگلیسی در خوزستان صعودی است

دکتر رئیسی با بیان اینکه استان چهارمحال و بختیاری هم یکی از استان‌هایی است که ما نگرانی هایی درباره آن داریم، عنوان کرد: هرچند روند شیوع بیماری افزایشی نیست اما نشانه هایی را مشاهده می کنیم که حتما نیاز است با دقت بیشتری دستورالعمل ها رعایت شوند تا مبادا درگیر ویروس جهش یافته و انگلیسی شده و این ویروس جایگزین ویروس ووهان شود و درگیری را بالاتر برد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تصریح کرد: از تمام استان‌ ها گزارش شیوع ویروس انگلیسی را داشته ایم، اما مورد غالب ویروس کرونا است که با توجه به قدرت سرایت بالای ویروس انگلیسی خطر جایگزین شدن آن با ویروس قبلی وجود دارد.

وی با تاکید بر اینکه در مورد استان قزوین و همچنین تا حدودی استان البرز هم باید مراقبت بیشتری شود، ابراز امیدواری کرد با افزایش رعایت پروتکل ها بتوانیم این ویروس را هم کنترل کنیم.

به گفته دکتر رئیسی به طور کلی روند بیماری و میزان فوتی ها در کشور  باثبات است.

روند رو به کاهش بیماری در استانهای شمالی

معاون بهداشت وزارت بهداشت افزود: خوشبختانه در استانهای شمالی هم با مدیریت خوبی که انجام دادند روند بیماری رو به کاهش است. گرچه هنوز خطر کاملا رفع نشده اما اگر به همین شکل پروتکل ها رعایت شود، در هفته های آینده استانهای شمالی هم به ثبات خواهند رسید.

سفر‌های ضروری با رعایت پروتکل‌های سخت‌گیرانه در شهر‌های زرد و آبی بلامانع است

وی در ادامه به مصوبات امروز ستاد ملی مقابله با کرونا برای تعطیلات نوروز هم اشاره و اظهار کرد: امروز بحث‌ های مختلفی از جمله تعطیلات عید نوروز و سفرها مطرح شد؛ هرچند دیروز وزیر بهداشت درباره اینکه سفرها می‌تواند بسیار خطرناک باشد و منجر به انتقال ویروس شود، صحبت کردند.

دکتر رئیسی افزود: این ویروس جهش یافته که قدرت سرایت بالایی دارد، اگر از استانی به استان دیگر جابجا شود قطعا می‌تواند آن استان را درگیر کند و اگر این سفرها اتفاق بیافتد وضعیت استانی را که با ثبات است بد خواهد کرد و موج جدیدی شکل میگیرد. به همین دلیل باید سفرها تا حد امکان انجام نشود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا یادآور شد: در جریان هستیم که مردم تحت فشار هستند و سه عید است که تعطیلات ندارند؛ سال ۹۸ سیل بود، سال ۹۹ کرونا و امسال هم کرونا و ویروس جهش یافته. اگر چه ممکن است فشار روحی روانی و خستگی مردم باعث بروز آسیب شود، اما باید تا آنجایی که امکان دارد سفر‌ها به هیچ وجه صورت نگیرد تا امسال هم با شرایط ثابتی از این وضعیت گذر کنیم. سال آینده که وضعیت واکسیناسیون کامل‌تر شود قطعا می‌توانیم تعطیلات بهتری در کنار خانواده خود داشته باشیم.

وی گفت: بر اساس مصوبه‌ای که در ستاد داشتیم، سفر به شهرهای قرمز و نارنجی کاملا ممنوع است و در سایر شهر‌ها که وضعیت زرد و آبی دارند با رعایت شیوه نامه‌های بسیار سخت گیرانه می‌توانند سفرهای ضروری را انجام دهند. باز هم تاکید داریم مردم از سفر‌ها اجتناب کرده و به مسافرت‌های غیر ضروری نروند.

محموله‌های بعدی واکسن هم به زودی به دست‌ مان می‌رسد

دکتر رئیسی در ادامه به واردات واکسن کرونا هم اشاره و توضیح داد: طی یکی دو روز گذشته ۲۰۰ هزار دوز واکسن اسپوتنیک وی روسیه وارد کشور شد و با فاصله کمی هم ۲۵۰ هزار دوز واکسن سینوفارم از کشور چین وارد شده است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت بیان کرد: محموله‌های بعدی واکسن هم به زودی به دست‌ مان خواهد رسید که بتوانیم روند واکسیناسیون را سرعت بیشتری بخشیم.

دکتر رئیسی در پایان ضمن تشکر از همه مردم به ویژه مردم عزیز خوزستان که در این شرایط سخت پروتکل‌ ها را رعایت می‌کنند، مطرح کرد: از همه استانداران، مسئولان دانشگاه‌ها و مردم‌ در سراسر کشور تشکر می‌کنیم که با رعایت پروتکل‌هایی که انجام می‌دهند، چندین هفته است وضعیت نسبتا باثباتی را شاهد هستیم که ان‌شاالله ادامه یابد./۲۰۸

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار کرونا ویروس,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 224315
کلمات کلیدی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *