• 99/05/21 - 09:44
  • 350
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

اپیدمی و اینفودمیک؛ نبردی دو جانبه با کرونا!

مروری بر وقایع هفت ماه گذشته، یادآور چالش غم انگیز ناامنی و بی ثباتی بهداشتی ناشی از ویروسی همه گیر و کشنده است که تمامی زیرساختهای سیاسی ، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی کشورها را تحت تاثیر قرار داده است.
از ابتدای این بیماری همه گیر ، WHO صرف نظر از تلاش هایش در حوزه علمی، تحقیقاتی، درمانی و کشف واکسن، سعی داشته با گزارش های روزانه و برگزاری بیش از 90 نشست خبری در این خصوص، فضای رسانه ای را نیز تحت کنترل داشته باشد چرا که " تدروس آدهانوم" دبیر کل سازمان جهانی بهداشت معتقد است، اطلاعات نادرست درخصوص کووید-19 یكی از بزرگترین تهدیدها به شمار می رود که می تواند سریع تر از خود ویروس گسترش یابد.
در همین راستا، سازمان جهانی بهداشت بار دیگر موضوع انتشار اطلاعات نادرست به عنوان یک تهدید جدی را، مورد بازخوانی قرار می دهد. در شرایط فعلی اطلاعات موجود درباره کروناویروس‌جدید، رسانه‌های سنتی و مدرن اجتماعی را لبریز کرده که تشخیص منابع حقیقی و قابل‌اعتماد را از منابع دروغین یا گمراه‌کننده در رابطه با گسترش یک بیماری فراگیر دشوار می‌کند. بنابراین برای مقابله با بروز بحران فکری در رابطه با شرایط موجود، لازم است دولت‌ها برای حصول اطمینان از دسترسی مردم به اطلاعات صحیح و موثق از قابل‌اعتمادترین منابع اطلاعاتی بهره بگیرند.
از سوی دیگر مردم برای به‌روزرسانی اطلاعات خود ابتدا به شبکه‌ها و رسانه‌های اجتماعی مراجعه می‌کنند. این حقیقت مسئولیت بیشتری را بر دوش سیستم‌ها قرار می‌دهد تا گسترش اطلاعات غلط و دروغ را محدود کنند و فضای عملیاتی رسانه‌های اجتماعی را به داشتن تلاشی آگاهانه برای تغییر الگوریتم‌های خود در راستای معرفی منابع معتبر هم‌چون وزرات‌های بهداشت محلی ملزم می‌کند.
پلتفرم سازمان بهداشت جهانی مبارزه با انتشار اطلاعات اشتباه در مورد بیماری کووید 19 است. بنا بر گفته رییس سازمان بهداشت جهانی ما نه تنها در حال مبارزه با یک اپیدمی بلکه در نبرد با یک اینفودمیک نیز هستیم.
اینفودمی، همه‌گیری اطلاعات است تا آن حد که راه حل‌یابی را برای مسئله دشوار می‌کند. مانند حرف‌های بی‌پایه غیرمتخصص‌ها و یا فیک‌نیوزها در محافل فیس‌بوکی، توییتری و تلگرامی و... که در خصوص کرونا به اشتراک گذاشته اند.
با این حال، این‌طور به‌نظر می‌رسد که علی‌رغم فشارهای روانی ناشی از شیوع کووید ۱۹، این بحران فرصتی برای افراد و دولت‌هاست تا با درس گرفتن از شرایط پیش رو قوی‌تر از پیش در کنار یکدیگر قرار گیرند و در آینده بتوانند مناسب‌تر، بهتر و دلسوزانه‌تر همکاری کنند چراکه در حال حاضر برطرف کردن چالش‌های موجود در رابطه با این بحران نیازمند تعامل دولت‌ها و ملت‌ها است و همچنین یک فرصت اولیه برای مشخص کردن چگونگی تعامل برای ایجاد تغییر مثبت در روند امور به حساب می‌آید.
*مریم غفاری، کارشناس رسانه

  • گروه خبری : اخبار کرونا ویروس,دیدگاه
  • کد خبر : 212918
کلمات کلیدی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *