• 98/07/07 - 08:08
  • 144
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
به مناسبت شصت و ششمین اجلاس (EMRO)؛

"سلامت برای همه توسط همه"


اجلاس کشورهای عضو منطقه مدیترانه شرقی، یکی از مهمترین رویدادهای منطقه ای و بزرگترین گردهمایی بهداشتی است که  در راستای تصمیم سازی و تنظیم سیاست های سلامت منطقه به شمار می رود و کشور ما برای  چهارمین بار میزبانی شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت را با حضور رئیس سازمان جهانی بهداشت مهرماه جاری بر عهده دارد.

این اجلاس که با شعار "سلامت برای همه توسط همه" فرصت مغتنمی را برای گفتگوهای دو جانبه و معرفی ظرفیت ها، دستاوردهای نظام سلامت و ساماندهی نظام ارائه خدمات در ۲۱ کشور منطقه فراهم می آورد و محلی برای بحث و گفتگو درخصوص اولویت‌ها و چالش‌های بهداشتی کشور‌های منطقه و تدوین سیاست‌های مدیریتی، اجرایی و نظارتی با هدف افزایش کارایی است.
در چهار دهه اخیر کشور ایران در موضوعاتی چون دسترسی به مراقبت های اولیه بهداشتی مانند، واکسیناسیون، مراقبت مادر، تغذیه سالم و آب آشامیدنی سالم پیشرفت های قابل توجهی داشته است. اما هنوز هم کشورهای زیادی همچون، سودان، سومالی، پاکستان و افغانستان دسترسی به مراقبت های اولیه بهداشتی ندارند، لذا ساماندهی نظام ارائه خدمات در تمام کشورهای منطقه از اهمیت خاصی برخوردار است.

از نگاهی دیگر، افزایش روزافزون ابتلا به بیماری های غیرواگیر، از جمله  معضلات بهداشتی است که هزینه های زیادی را به سیستم های بهداشت و درمان تحمیل می کند، ضمن اینکه منجر به بیماری و مرگ انسان های زیادی می شود که این امر با همکاری های بین بخشی میسر است؛

در همین راستا، از آنجاییکه پوشش همگانی سلامت جزو تعهدات دولت‌ها تا سال ۲۰۳۰ میلادی است، امیدواریم با برنامه ریزی انجام شده، سرمایه گذاری وسیع دولت و همراهی ارکان نظام، ایران بتواند تا سال ۲۰۲۵ میلادی به اهداف پوشش همگانی نظام سلامت دست یابد به همین منظور در حاشیه اجلاس RC۶۶، همایش بزرگ پوشش همگانی نظام سلامت نیز برگزار خواهد شد.

برگزاری سالانه این اجلاس مکانی برای تبادل نظر در خصوص چالش های بهداشتی کشورهاست و الگوبرداری از کشورهای موفق در حوزه های بهداشتی است. در این خصوص می توان به دستاوردهای بهداشتی مهم کشورمان چون، دریافت گواهی حذف سرخک و سرخچه، موفقیت در پویش ملی کنترل فشار خون، ریشه کنی تراخم در کشور و یا موفقیت ایران در کنترل بیماری‌ها و مسائل بهداشت محیط، کنترل بیماری‌های واگیر و غیر واگیر بعد از فروکش کردن سیلاب های اخیر، انتخاب کشور ایران به عنوان یکی از ۱۵ کشور عضو کمیسیون عالی مرتبه بیماری های غیر واگیر در سازمان جهانی بهداشت اشاره کرد.
در پایان، موضوعات مهم بهداشتی در سطح کشور‌های منطقه در قالب اسناد بررسی می‌شوند که خروجی این اسناد در قالب قطعنامه، نقشه راه، تصمیمات و اقدامات مصوب و برنامه عملیاتی به کشور‌ها به منظور سیاستگذاری و برنامه ریزی در سطوح کشوری ارائه می‌شود و کشور‌های عضو خود را متعهد به اجرای مفاد آن اسناد و ایجاد رویه می‌کنند.

*دکتر محسن اسدی لاری/ مدیر کل همکاری های بین الملل وزارت بهداشت و دبیر شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت کشور‌های منطقه مدیترانه شرقی

  • گروه خبری : اجلاس وزرای بهداشت ,دیدگاه
  • کد خبر : 195426
کلمات کلیدی