• 97/07/09 - 13:59
  • 153
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
یادداشت معاون اجتماعی وزیر بهداشت به مناسبت روز جهانی سالمند؛

آینده بهتر برای سلامت سالمندان در گرو برنامه‌ریزی‌ها و سیاستگذاری‌های منسجم‌تر و سریع‌تر است

جمعیت سالمندان ایران، روندی افزایشی دارد و در حال حاضر وارد مرحله‌ نخست سالمندی شده است. براساس سرشماری سال ۱۳۹۵، نه‌وبیست‌وپنج‌صدم درصد جمعیت کشور را سالمندان تشکیل می‌دهند و پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۵۰ میلادی، وارد مرحله فوق‌سالمندی و جمعیت سالمند بیش از ۳۰ درصد شود.

پس با توجه به تغییر روند هرم سنی جمعیت کشور در سال‌های آینده و حرکت آن به سمت سالمندی، ایجاد زیرساخت‌های اقتصادی، اجتماعی و توانمندی‌های لازم برای ورود به این مرحله، با اتخاذ سیاست‌های بلندمدت کارآمد و شفاف امکان‌پذیر است و در صورتی که به این برنامه‌ریزی‌ها و سیاستگذاری‌ها، منسجم‌تر و سریع‌تر پرداخته شود، آینده بهتری برای سلامت سالمندان کشور، پیش رو خواهد بود.

اجتماعی شدن سلامت ایجاب می‌کند که به رفاه و بهبود شرایط زندگی افراد و اقشار مختلف از جمله سالمندان با رویکرد پیشگیری و توانمندسازی پرداخته شود. لذا در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تحت نظارت سازمان برنامه و بودجه، سند ملی سالمندان با حضور صاحب‌نظران و متخصصان به همین منظور تهیه و تدوین و در شورای عالی سلامت و امنیت غذایی مصوب گردید. اجرای این سند مهم باعث خواهد شد که به تدریج، با افزايش آگاهي و توانمندسازی سالمندان براي مراقبت از خود، افزایش آگاهی همگانی و فرهنگ‌سازی لازم، مناسب‌سازی فضاها و بسیاری کارهای دیگر از طریق مشارکت گروه‌ها و همکاری‌های بین‌بخشی با نهادها و دستگاه‌ها، شرایط مناسب برای ارتقای سطح سلامت و کیفیت زندگی سالمندان جامعه فراهم آید.

یکی از کارهای ضروری نیز این است که به صورت جدی‌تر هم به آموزش‌های تخصصی طب سالمندان پرداخته شود و هم در مراکز بیمارستانی و دانشگاهی کشور، متخصصان طب سالمندی با هدف ارتقای سطح سلامت و کیفیت زندگی سالمندان جامعه و تشخیص به موقع و درمان بیماری‌ها و سندرم‌های شایع سالمندی و غربالگری و پیشگیری از فاکتورهای موثر در ایجاد ناتوانی و وابستگی سالمندان‌ وجود داشته باشند تا منجر به کاهش طول درمان و روزهای بستری در بیمارستان و کاهش بار نظام سلامت شوند.

یادآور شوم که همه سالمندان با هر سطح از نظر وضعیت اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سلامتی و... باید این امکان را داشته باشند که به صورت فعال در جامعه بمانند و در تدوين و اجراي سياست‌هايی که راحتی و سلامتی آنان را به طـور مستقيم تحت تأثير قرار مي‌دهـد، نقش داشته باشند و در نهایت بتوانند کارها و فعالیت‌های مورد علاقه‌شان را ادامه دهند.

این روز را به همگی سالمندان ارزشمند و سرمایه‌های اجتماعی ایران شادباش می‌گویم و آرزوی پیروزی و بهروزی یکایکاشان را از درگاه پروردگار دارم.

  • گروه خبری : دیدگاه
  • کد خبر : 181735
کلمات کلیدی