• 97/12/11 - 07:37
  • 240
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه
یادداشت:

استراتژی های وزارت بهداشت برای رفع نگرانی های مردم

وضعیت ناشی از تحریم ها، تدوین استراتژی جدیدی در حوزه بهداشت و درمان به منظور بهینه سازی منابع حداقلی با هدف کارآمدسازی حداکثری در تخصیص و توزیع آن ها با توجه به تامین نیاز نیازمندان و تامین عدالت نسبی در حوزه های مذکور را می طلبد.

وظیفه مسئولان است تا با برنامه ریزی مناسب دغدغه زیست شرافتمندانه به ویژه در حوزه بهداشت و درمان برای مردم فراهم کنند. این وظیفه خطیر در برنامه وزیر محترم دکتر نمکی، شامل ایجاد اولویت در تامین نیازهای سلامت فرودستان از جمله سلامت مردمان حاشیه شهرها، کارمندان، کارگران، بهداشت سالمندان، بهداشت روان، بهداشت مردان در کنار دو گروه آسیب پذیر دیگر یعنی کودکان و زنان است.

برنامه حاضر موضوعات پر اهمیت برای امیدبخشی به ویژه تهی دستان با تامین چهار هدف مهم شامل کاهش پرداخت از جیب بیماران، حمایت بیشتر از بیماران خاص و صعب العلاج، اتمام پروژه های نیمه تمام و  تقویت ماندگاری پزشک در نقاط محروم و کمتر برخوردار را شامل می شود.

 تامین بی درنگ نیازمندی های بیماران، احیا نظام صنعت دارویی داخلی در برابر واردات بی رویه، مبارزه با هرگونه فساد و درون و برون سازمانی، تاکید برسرمایه گذاری در عرصه داروهای نوترکیب با استفاده از ظرفیت های سرمایه گذاری داخلی، همچنین جلوگیری از قاچاق فرآورده های آرایشی، بهداشتی و تولید با کیفیت آن ها در داخل، و برنامه ریزی جهت اصلاح شیوه تغذیه عمومی درگروه های مختلف سنی، برنامه های مهم وزارتخانه را شامل می شود

از سویی دیگر، معنی دار سازی نظام بیمه سلامت در کشور از اهداف بسیار مهم در شرایط تحریمی امروز است. تدوین بسته خدمات پایه از مهمترین بخش های برنامه جدید وزارت است که تلاش می کند بدون به هم ریختگی ساختاری و مخدوش شدن استقلال هر یک از طرفین گیرنده و دهنده خدمات، آنان را مدیریت کرده، و منافع منطقی و معقول هریک را تامین کند.

بر این اساس استقرار نظام سطح بندی خدمات، تدوین بسته منطقی خدمت، ایجاد پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان، ایجاد راهنمای بالینی، حضور دروازه بان اصلی نظام ارائه خدمت یعنی پزشک خانواده، و ... همگی بر اساس منشور حقوق بیمار، هر یک در جایگاه خود می توانند میزان مطالبات دهندگان خدمت را با میزان پرداخت از جیب مردم به تعادل معقولی برسانند.

در همین راستا برنامه جدید همچنین ارگان های مربوطه را موظف می کند تا با تقویت آینده پژوهی با به کارگیری شرکت های دانش بنیان، و شرکت های علم و فناوری درنهایت با مشارکت بخش خصوصی، از هزنیه های سنگین تحمیلی به نظام سلامت جلوگیری شود؛ بنابراین تجمیع مراکز تحقیقاتی که جزیره ای عمل می کنند و استفاده بهینه از تجهیزات و تکنولوژی پزشکی موجود در کشور قطعی خواهد بود.

از اهداف مهم دیگر وزارتخانه برای اثربخشی هزینه کرد، حمایت و تقویت دوره های کوتاه مدت تحصیلی با تکیه بر افزاش مهارت ها و نیروی انسانی کارآمدتر با استفاده از ظرفیت بی بدیل اندیشمندان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر است.

 بی تردید در این دوره ها توجه بنیادی به مزایای نظام پزشکی مردم محور به جای بیمارستان محور، توسعه پزشکی خانواده و نظام ارجاع، با رویکرد به تقویت آموزش نسبت به بیماری های واگیردار نوظهور، بیماری های غیرواگیر و مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت از جمله سبک زندگی جایگاه ویژه دارد.

از این منظر هرچند در کنترل و ریشه کنی بیماری های واگیردار، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نقش آفرینی اصلی را به عهده دارد، مع الوصف در پیشگیری و کنترل بیماریهای غیر واگیر بیشترین نقش آفرینی بعهده دیگر دستگاه ها در تغییر شیوه زندگی مردم از جمله جلب مشارکت بین بخشی، بهره گیری از ظرفیت ارزشمند انجمن های علمی مرتبط و سازمان های مردم نهاد از اهم مسئولیتهای وزارت بهداشت در شرایط کنونی است.

در راستای این برنامه کلان، سرفصل بازنگری سریع در باره بازگشایی مقاطع تحصیلی پائین و گرایش به سمت تحصیلات تکمیلی در حوزه پرستاری، تدوین آموزش پرستاران با محوریت جامعه محور تحت نظام پرستاری به عنوان یکی از ارکان ارائه خدمت به مردم و تقویت آن مورد توجه خاص قرار گرفته است.

در عرصه بیماری های واگیر دار نیز همچون ایدز، بروسلوز، هپاتیت، سالک، سل مقاوم به درمان و غیره  که در نقاطی به شکل اندمیک و هیپراندمیک بروز می کند به خصوص بیماری های مشترک انسان و دام بر اساس برنامه مورد توجه ویژه قرار خواهد گرفت.

علاوه بر حوزه آموزشی، همچنین زمان بندی لازم در حوزه بهداشت و درمان به منظور پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر در نظام ارائه خدمت در اولویت قرار گرفته تا در سال های آتی، کشور زیرآوار عوارض اقتصادی ، اجتماعی وبهداشتی ، درمانی آن مدفون نشود.

امید است با تکیه بر اسناد بالادستی، برنامه تقدیمی وزیر محترم بهداشت به مجلس شورای اسلامی با هدف تامین سلامت مردم محقق شودتا بتوانیم شرایط تحریم در حوزه سلامت را به خوبی مدیریت کنیم./

* مریم غفاری

 

  • گروه خبری : دیدگاه
  • کد خبر : 187477
کلمات کلیدی