• 98/08/01 - 11:14
  • 199
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

اهمیت آمار در نظام شبکه


بدون شک  یکی از ارکان مهم مدیریت و برنامه ریزی در هر بخشی دسترسی به آمار و اطلاعات می باشد که حوزه بهداشت نیز از این امر مستثنی نیست . از دیر باز ، در نظام بهداشت کشور طراحی و اجرای سیاست ها و برنامه های بهداشتی مبتنی بر یک نظام قوی آمار و اطلاعات بوده است و بی تردید با سابقه ترین،  مهم ترین  و بیشترین آمار و شاخص های حوزه سلامت در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی  از بخش بهداشت تامین و گزارش می شود.


 در طی سالهای اخیر با توسعه نظام شبکه کشور،  بستری آماده شده است تا آمار های مختلف  سلامت جمع آوری و گزارش شود. همانگونه که استحضار دارند امروزه نظام های جمع آوری در حوزه بهداشت  از جمله: زیج های حیاتی، ثبت و گزارش دهی و مراقبت بیماری های واگیر و غیر واگیر ،  ثبت سرطان، نظام ثبت و طبقه بندی علل مرگ، ثبت خدمات  و ... نظام های آماری هستند که شهرت جهانی دارند و با بکار گیری فن آوری اطلاعات (IT)  از جمله پرونده الکترونیک ، این برنامه ها در حال ارتقای کمی و کیفی می باشند.


 بدون تردید موفقیت های کشورمان در استقرار و بکار گیری نظام آمار در حوزه بهداشت کشور مرهون تلاش ها و از خود گذشتگی همکاران واحد های آمار در اقصی نقاط کشور از جمله واحد های محیطی و ستادی در سطح دانشگاه ها و ستاد مرکزی  وزارت بهداشت می باشد. این عزیزان بدون هیچگونه   چشم داشتی  برای ارتقای  نظام آماری کشور که نهایتا منجر به اعتلای نظام تصمیم گیری مدیریتی و به دنبال آن بهبود  سلامت جامعه می باشد زحمات زیادی را  متقبل می شوند. ضمن عرض  تبریک اول آبان که مصادف است با روز آمار و برنامه ریزی به همه همکاران واحد های آمار، برای این عزیزان آرزوی سلامت و سعادت روز افزون دارم و امیدوارم با حمایت ها موثر مدیریتی در سطوح مختلف نظام شبکه کشور شاهد اعتلای نظام آماری در حوزه بهداشت کشور باشیم.


دکتر اردشیر خسروی
مدیر گروه آمار و اقتصاد بهداشت
مرکز مدیریت شبکه

  • گروه خبری : دیدگاه
  • کد خبر : 196331
کلمات کلیدی