• 98/10/15 - 09:12
  • 292
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

بهداشت روان مردم؛ نیازمند مشارکت همگانی


« وزیر بهداشت چندی پیش در آیین بهره برداری از بخش موقوفه مافی بیمارستان روانپزشکی رازی تهران گفت: هر قدمی در ایجاد یاس و ناامیدی، یک خیانت ملی به کشور است. وزیر بهداشت بارها و بارها این موضوع را یادآور شده است که، شیوع افسردگی و روان های گرفتار زنگ خطر بزرگی برای متخصصین حوزه سلامت و امور اجتماعی است که باید شدیدا" به این عرصه بپردازند و همه دست اندرکاران جامعه باید به فکر بهداشت روان کشور باشند. این کار فقط در وزارت بهداشت محقق نمی شود و همه باید به هم کمک کنیم چرا که در وزارت بهداشت، می توانیم کودکان را علیه بیماری های مسری مهلک قابل پیشگیری با واکسن، واکسینه کنیم اما در مورد سلامت روان جامعه به تنهایی موفق به کارهای بزرگ نخواهیم بود. به عنوان فردی که متولی نظام سلامت کشور هستم، دست تمنا به سوی همگان دراز می کنم که ما باید سلامت روان جامعه را اصلاح کنیم و باید امید و نشاط را به دل مردم بازگردانیم و دل مردگی و افسردگی را بزداییم.»
سلامت روان، موضوعي پيچيده و چندعاملي است و سازمان جهانی بهداشت همواره بر نقش عوامل اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و محیطی در تکوین وضعیت سلامت روان جوامع تاکید دارد.
بر اساس پیمایش ملی سلامت روان، آخرین آمار اختلالات روانپزشکی در کشور در گروه سنی 15 تا 64 سال، ۲۳ و شش دهم درصد است که بیشترین آمار مربوط به مجموع اختلالات اضطرابی و خلقی بوده ولی در کل، اختلال افسردگی اساسی با ۱۲ و هفت دهم درصد، به تنهایی بیشترین آمار را به خود اختصاص داده است و نکته قابل توجه این است که ۶۰ درصد افرادی که دچار اختلال روانپزشکی بودند هیچ اقدامی برای درمان خودشان نکرده اند.
از آنجاکه، شرایط اجتماعی اقتصادی هر جامعه به عنوان، مهم ترین نقش در افزایش تنش روانی اجتماعی افراد دارد، می توان گفت که بخش کمی از عوامل موثر بر سلامت روان در حوزه فعالیت وزارت بهداشت است.
وزارت بهداشت می تواند با آموزش پیشگیری از اختلالات روانپزشکی و توانمند سازی افراد، شناسایی افراد در معرض خطر از طریق مراکز خدمات جامع سلامت و پایگاه های سلامت، مداخلات درمانی، از قبیل دارویی و غیر دارویی تا حدی سطح مشکلات روانی در جامعه را کنترل یا بعضا کاهش دهد. اما بیش از 80 درصد عوامل موثر بر حوزه سلامت روان در حیطه تصمیم گیری های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی است که خارج از حوزه این وزارتخانه است.
در همین راستا می توان به اقدامات وزارت بهداشت چون: ادغام بسته های نوین خدمات سلامت روان در نظام PHC در قالب گروه های سنی مثل، بسته خود مراقبتی در سلامت روان، مهارتهای فرزند پروری، مهارتهای زندگی با تاکید بر مهارت مدیریت استرس و ارتباط موثر، شناسایی تشخیص و درمان و مراقبت اختلالات روانپزشکی، بسته حمایت روانی اجتماعی در حوادث و بلایای طبیعی و غیر طبیعی، پیشگیری از رفتارهای خودکشی، اعتیاد و کاهش آسیب و خشونت های خانگی اشاره کرد، اما همه این اقدامات زمانی تاثیرگذارند که سایر دستگاه ها و نهادهای مر تبط با بهداشت روانی جامعه نیز مشارکت داشته باشند.
بنابراین ارتقاي دانش عمومي جامعه و خانواده‌ها در رابطه با سلامت روان و اختلالات رواني، جلب حمايت و مشاركت سازمان‌ها و نهادهاي مرتبط و مؤثر، مانند آموزش ‌و پرورش و رسانه‌ ملي، توجه به بازتوان‌بخشي بيماران روان‌پزشكي، بازبيني برنامه‌هاي آموزشي گروه‌هاي مختلف مرتبط با سلامت روان، مانند پزشكان عمومي، روان‌پزشكان و روان‌شناسان و تعريف جايگاه‌هاي شغلي و حرفه‌اي گروه‌هاي مختلف، با توجه به دانش و مهارت كسب‌شده در دوره آموزششان از جمله موضوعاتی است که بايد بيش از پيش مورد توجه قرار گيرد و یکبار دیگر به مسئولان و سیاستگذاران کلان جامعه یادآور شویم که برخی از عوامل، «خارج از کنترل درمانگران» است و بهبود میزان سلامت روان، کاهش شیوع اختلالات روانپزشکی و افزایش سطح خشنودی مردم به سایر مولفه های موثر بر سلامت مردم بستگی دارد و مشارکت همه جانبه ای را می طلبد تا بتوانیم در حفظ سلامت روان مردم کشورمان گام های مثبتی را برداریم.

 

مریم غفاری/ کارشناس رسانه

  • گروه خبری : دیدگاه
  • کد خبر : 198549
کلمات کلیدی