• 97/02/25 - 15:22
  • 156
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

توسعه همراه سراها؛ گامی دیگر برای رفع دغدغه ای از بیماران


می‌دانیم که هر بیماری‌ای بنا بر حد و اندازه خود، به غیر از فرد بیمار، خانواده و افراد دیگری را درگیر خود می‌سازد و هزینه‌های فراوان دیگری افزون بر مخارج مستقیم درمانی بر آن‌ها تحمیل می‌کند. در همین رابطه، از جمله مواردی که در اطراف بیمارستان‌های مهم شهرهای بزرگ کشور دیده می‌شود، ساکن شدن همراهان بیماران بستری یا بیمارانی که دوران نقاهت خود را می‌گذرانند، در حوالی بیمارستان‌ها، حاشیه معابر و محوطه‌های باز و پارک‌ها و یا در چادرها است.

این اسکان موقت که تا چندین روز و در برخی مواقع، چند ماه ادامه می‌یابد، نه تنها مشکلات بهداشتی و مالی بسیاری برای این همراهان و بیمارن ایجاد می کند، بلکه مدیریت شهری و بیمارستانی را نیز با مشکل رو به رو کرده و چهره‌ای نازیبا و مغشوش در جامعه می‌سازد.

راه اندازی همراه سراها از جمله راه‌کارهای حل این مشکل بوده که در شرایط کنونی بسیاری از بیمارستان‌ها و شهرها، کمابیش از آن برخوردار هستند. همراه‌سراها یا محل‌های اسکان در نزدیکی یا درون محوطه بیمارستان‌ها قرار داشته و توانسته اند گره‌های بسیاری را از کار افراد مبتلا به این مشکل، بگشاید.
 
ساخت و اداره این همراه‌سراهای محدود را پیش از این، دانشگاه‌های علوم پزشکی، شهرداری‌ها، اوقاف، خیرین و دیگر سازمان‌ها و نهادها بر عهده داشته‌اند. با این وجود هنوز تعداد و توزیع این همراه سراها نسبت به تعداد بیماران و همراهانشان با کمبود مواجه است.بر همین اساس، نیازمند گسترش و توسعه هر چه بیش‌تر این‌گونه فضاها هستیم. همچنین می‌بایست دستورالعمل‌ها و استانداردهای حداقلی در زمینه ساخت و مدیریت آن‌ها تهیه شود تا سطح مطلوبی از خدمات را به مراجعه‌کنندگان ارائه شود. چه بسا شبکه‌ای از همراه‌سراها در کشور شکل بگیرد و بتواند به صورت یک‌پارچه و سیستمی به ارائه خدمات بپردازد.

بی‌شک به دلیل کمبود منابع، حضور موسسات خیریه و افراد نیک‌اندیش در این عرصه بسیار کارآمد و گره‌گشا خواهد بود، چنانکه تاکنون خیرین پیشگام این امر در جای جای کشور به رفع این نیازها پرداخته اند. در همین راستا از جمله نکات مورد توجه، مکان‌یابی همراه‌سراها است تا همزمان بتواند به 2 یا چند بیمارستان و منطقه خدمات ارائه کند تا ضمن کاهش هزینه‌های جانبی، کیفیت و میزان خدمات را افزایش دهد. 

در همین راستا نشستی به همین منظور در معاونت اجتماعی وزارت بهداشت با حضور جمعی از جوانان داوطلب و فعال در حوزه خیرین برگزار شد که امیدواریم سرآغازی بر پایان این مشکل باشد.

 


                                                                                                   دکتر سید محمدهادی ایازی

                                                                            معاون اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

  • گروه خبری : دیدگاه
  • کد خبر : 176763
کلمات کلیدی