• 98/10/12 - 17:19
  • 234
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه

حاشیه نویسی بر دیدار جامعه پرستاری با رهبر معظم انقلاب


قسمت اول:

خورشید تازه از افق طلوع کرده و چشمان شهر را باران رحمت خدا شسته است، همه از دیشب آماده ایم تا به نیابت از مهربان ترین آدم های دنیا به میهمانی کسی برویم که دشمنانش بیش از دوستان، به حکمتِ دانیِ در حکومت میشناسندش .

در تقاطع خیابان جمهوری با فلسطین یکدگر را پیدا می کنیم، هر کدام از یک شهر، برخی مستقیم از بیمارستان شان آمده اند، برخی پریروز شیفت بودند و دیروز را در مسیر، اما آنچه در رخسار میهمانان نمی توان دید، خستگی است.

اینها پرستاران مردم اند، چشم هایشان به شب بیداری، دستهایشان به خدمت و گوششان به ملامت شدنهای گاه به گاه عادت دارد و شاید از این رو پیامک تبریک شان به هم این است که:
"وفا کنیم و ملامت کشیم و خوش باشیم
که در طریقت ما کافریست رنجیدن " .

بازرسی های معمول انجام شد و پرستاران با شوق وارد حسینه امام خمینی ره شدند، حسینیه ای که عمری است آن را در اندک زمانهای استراحت و یا در حین انجام خدمت به بیماران دیده اند؛ جمعیت لحظه به لحظه بیشتر میشود ... و من در گوشه ای می نشینم...در همین حال کبوتر ذهنم به افق سال ۶۲ هجری پرواز میکند ... محله بنی هاشم در مدینه النبی ،شاید در همین دقیقه ها بود که قنداقه نورانی دختری را به دست علی ع میدهند و زینب س در سِترگ دستهای علی چشمه ای از زمزم و صفا را به جوشش می آورد:

السلام علیکِ یا بِنت زمزم و صفا
السلام علیکِ یا بنت مکه و منا
السلام علیکِ من هم تَنم اینها لاجلِ جراسیه الرسول الله.

به خود برمیگردم حسینیه پر شده از صفوف منظم پرستاران، صف های اول را اورژانس کاران پر کرده اند ، مثل همیشه منظم و زودتر از بقیه... در کنکاش نگاهت از همه اصناف جامعه پرستاری نمایندگانی را میبینی:

تکنسین های اتاق عمل، بچه های هوشبری، بهیاران، اعضا هیات علمی دانشکده های پرستاری  و از همه سازمان ها و نهادها.

حدیثی امید بخش با نستعلیق استادانه، زینت بخش مجلس است، حدیثی از پیامبر (ص) آن هم در روزهای آخر عمر شریفشان، روزهای که حضرت طعم شیرین پرستاری را در خانه ای که حلقه ای از نامحرمان نیز احاطه اش کرده بودند، چشیده:

"من قام علی مریض یوما و لیلة بعثه الله مع ابراهیم الخلیل ع".

ساعت به ۹/۳۰ که رسید جوانی پشت تریبون رفت برای خواندن مولودی ؛ و کمتر کسی بود که در آن جمع اقای "احمد محمدی" را می‌شناخت،
پرستاری که داوطلب حضور در پست امداد جبهه مقاومت شد و بعد از دو بار اعزام به سوریه، در ماجرای شنیدنی به اسارت یکی از گرو های تکفیری افتاد، .... ۸ ماه اسارت در زندانی به ابعاد یک قفس و هر لحظه منتظر شکنجه و اعدام.

 مداحی های او را شنیده بودم، اما امروز صدای احمد از هر زمان رساتر و دلچسب تر بود با اشعاری وزین .... سرود و مولودی اش را با ذکر یادی از ۱۱ شهید پرستار از جبهه مقاومت به اتمام رساند و آغاز شعارها نوید آمدن صاحب بیت را میداد.

عقربه های ساعت به ۱۰ که رسید پرده آبی کنار رفت و حضرت آقا وارد شدند.... در جمعیت به وجد آمده،  حس مشترکی با دیرند اولین لبخند زیبای #رهبر ایجاد شد، حلاوتی که به صورت برخی در ترنم های اشک، متبلور شد .

و نهایتا تلاوت قرآن، جمعیت را بر زمین‌نشاند، پس از آن دکتر نمکی، وزیر بهداشت و درمان پشت تریبون رفت و با بیانی شاعرانه خصایص مشترک زینب کبری (س) و پرستار را ترسیم کرد با فرازهای از شعری که پیشتر از زبان خودش شنیده بودم.

ایشان اهم اقدامات جامعه پرستاری در سال جاری را این گونه برشمرد:

خدمت رسانی در ماجرای سیل ابتدای سال و تلاشهای مستمر علمی  در ممانعت از ایجاد اپیدمی های رایج بعد از سیل، که باعث تحسین نهادهای بین المللی شده بود.

مشارکت فعال در طرح ملی سنجش فشار خون .

حضور در صف اول امداد به مصدومین در بحبوهه اغتشاشات آبان ماه.

مهار آنفولانزا، ورای استانداردهای جهانی که باعث حیرت سازمان بهداشت جهانی شده بود ؛
و آخر سر قولهایی برای پرداخت مطالبات مالی و  استخدام ۹۰۰۰ پرستار در سال جاری و از همه مهمتر تلاش موثر برای ایجاد هویتی مستقل در هرم نظام سلامت برای جامعه پرستاری کشور .

این قول ها را وزیر چند روز پیش در جمع اعضا شورا عالی سازمان نظام پرستاری نیز بیان کرده بود، و حتی از طرح قاصدک گفته بود ، نظام پرداخت مالی که وزیر در حضور رهبر هم آن را سراپا تبعیض دانست و حسن انتخابش برای پایان سخن از #لسان_الغیب:

"به کوی عشق منه بی دلیل راه قدم
که من به خویش نمودم صدم اهتمام و نشد"

تا اینجای مجلس حضرت آقا با جدیت و صلابت صحبتهای وزیر را گوش میکرد، بیاناتش که آغاز شد و سخن به تبریک روز پرستار که رسید ، لبخندی با ملاحت بر صورتشان نقش بست،
و در آنجا بود که ایشان " پرستاری را ترکیبی از مجموعه ارزش های اخلاقی و...

  • گروه خبری : دیدگاه
  • کد خبر : 198486
کلمات کلیدی