• 98/04/25 - 21:17
  • 248
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه

دلنوشته ای کوتاه بر سخنان اخیر وزیر بهداشت

سخنان از دل بر آمده ی وزیر محترم بهداشت در باره فساد یقه سفید ها در حوزه مدیریتی خود، در 23 تیر ماه در جمع فراکسیون ولایی مجلس دستمایه این دلنوشته است.

من نمیدانم آنگاه که دکتر نمکی، از باز کردن گوشواره دختر سرطانی در خواب، و فروش آن برای پرداخت داروی تقلبی سخن می گفت، آیا بغض داشته است یا نه؟ اما من بعد از خواندن ماجرای گوشواره دختر سرطانی و شبکه رانت و فساد اقتصادی در حوزه دارو و بقیه مسایل مطرح شده توسط ایشان، اشک بر چشمانم نشست و بغضی تلخ گلویم را فشرد. پیش خود گفتم: آمریکای بیگانه، شیطان صفت و دشمن، در جریان تحریم ها با همه بدی هاش مسایل مربوط به سلامت را تحریم نکرد البته با ژست رعایت حال بیماران و به ظاهر هم که شده اخلاق سلامتی را رعایت کرد، اما این یقه سفید های خودی که رعایت اخلاق سلامتی وظیفه ذاتی مدیریت آن هاست به سلامتی مردم خود و بیماران درمانده و پریشان حال، رحم نکردند.

بی مروتی کردند به مردمانی که سبب ساز جاه و مقام و ثروت آنانند. (مروت نباشد بدی با کسی ...کزو نیکویی دیده باشی بسی). اینان چه موجوداتی هستند؟ اینان کیانند؟ آقای دکتر نمکی افشا کن افشا کن. غم ابروی اینان را نخورید که سزاوارند به ناجوانمردی. چنانچه فردوسی از زبان کسری انوشیروان میگوید: (مکافات باید بدان بد که کرد.   نباید غم ناجوانمرد خورد).

بدانیدکه اکثریت قاطع طبقه پزشکان، مسئولین حوزه سلامت و مردم، حامی این حرکت شما خواهند بود. چرا که حرکت شما خواسته همه آنها است. همانطورکه خود گفتید:(بنده در سرازیری عمر خود هستم و البته از پیگیری، شناسایی و افشاگری علیه این شبکه رانت و فساد عقب نشینی نمی‌کنم). امید که سال های طولانی زنده باشید و خداوند به شما طول عمر با عزت دهد. که بر خورد جدی با این عناصر فساد، خود، نوعی عزت است.

امروزه در دوره پسا مدرن پزشکی، واژه اخلاق پزشکی شمول بیشتری یافته و به اخلاق سلامت گرایش یافته است که معنی آن رعایت اصول و ارزش ها در تصمیم گیری های مربوط به سلامتی مردم است. این بدان معنی است که (خدای نا کرده و دور از شما) اگر شما هم در بر خورد جدی با این بی اخلاق ها کوتاهی کنید، متهم به عدم رعایت اخلاق سلامتی خواهید بود.

پر واضح است که هیات دولت، کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و قوه قضائیه باید حامی اجرایی شدن حرکت مردمی و اخلاقی وزیر محترم باشند. چرا که حرکت وزیر در راستای هدف نهایی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است که عبارتست از تامین، حفظ و ارتقای سلامتی برای  همه مردم. که با توجه به معنای سلامت اهمیت آن بیشتر هویدا می شود.

سلامتی عبارتست از رفاه کامل جسمی، روانی، اجتماعی و نه تنها بیمار یا معلول نبودن ( البته بعد معنوی هم در آستانه اضافه شدن به این تعریف است). جایگاه سلامتی در آموزه های دینی با دو روایت از پیامبر گرامی اسلام بر اهمیت سلامتی می افزاید و باری مضاعف بر دوش مسئولین می گذارد. پيامبراكرم (ص) مي فرمايند: ان في صحة البدن فرح الملائكة و مرضاة الرب و تثبيت السنة. به درستیکه در سلامتي انسان ها  فرشتگان خوشحال، خداوند راضي و دين تثبيت مي شود.(طب النبی. مقدمه ابن الخرسان) و یا اینکه: (لاخير في الحياة الا مع الصحة) در زندگي بدون سلامت خیري نيست. (طب النبی. مقدمه ابن الخرسان)

با توجه به عمق این دو روایت و تعریف استاندارد از سلامتی، می توان گفت که هدف نهایی نظام هم باید همین باشد و وزیر بهداشت در هیات دولت به پشتوانه این مبانی باید حرکت سایر وزارتخانه را در این راستا هماهنگ کند چرا که فعالیت سایر حوزه ها به نحوی به سلامتی مردم در ابعاد جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی مربوط می شود و شاید بتوان گفت که این وظیفه رییس محترم جمهور است.

و باید اشاره کرد که مبارزه با این مفسدین سلامت ستیز هر چند مهم و قابل ستایش است ولی درمان معلول است. توجه به ریسک فاکتور هایی که زمینه ساز این مفاسد شده اند کار زیر بنایی خواهد بود (پیشگیری سطح اول) و همچنین کاستن از عوارض ناشی از این مفاسد که بر جامعه و سلامت روانی و اجتماعی مردم تحمیل شده، تحت عنوان پیشگیری سطح سوم ضروری است.

اینجانب به عنوان یک متخصص پزشکی اجتماعی و دانشیار دانشکده پزشکی که به روایت حکم باز نشستگی ام 34 سال و 8 ماه و  22 روز در نظام سلامت کار کرده ام به آشکارا میبینم که بدنه اعضای هیات علمی دانشگاههای علوم پزشکی، پزشکان، مسئولین، رسانه ها، و دغدغه مندان سلامت جامعه  و از همه مهم تر مردم، حمایتگر و تشویق کننده حرکت انقلابی، عقلانی و اخلاقی وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جناب آقای دکتر نمکی خواهند بود. شاید حسن وزارت با همه سختی ها و کاستی هایش این باشد که وزیر، در راستای کمک به مردم بتواند این نیاز اساسی خود یعنی ایثار را که از والاترین نیاز های هر انسان آزاده است را ارضاء کند و این چه زیباست...


دکتر محمد علی حیدرنیا

متخصص پزشکی اجتماعی

دانشیار دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

 

  • گروه خبری : دیدگاه
  • کد خبر : 193040
کلمات کلیدی