• 99/05/01 - 08:14
  • 336
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

شکستن روند تصاعدی کرونا با مشارکت اجتماعی

بیماری کووید-۱۹ مثل هر بیماری واگیر دیگر تا زمانی  که زنجیره انتقال و مسیر انتشار آن قطع نشده باشد و عامل ایجاد کننده آن همچنان در محیط وجود داشته باشد، می تواند منشا طغیان یا همه گیری مجدد باشد و چه بسا این چرخه تا زمان ریشه کنی یا حذف بیماری بارها و بارها می تواند تکرار شود.

 همه عوامل و توصیه هایی که  موجب مدیریت و کنترل بیماری های واگیر از جمله بیماری کووید-۱۹ شود تا زمانی که  برقرار باشد بیماری تحت کنترل یا مدیریت باقی خواهد ماند. بدیهی است وقتی که یکی از  پایه ها یا  همه این عوامل به هر دلیلی سست شود، لاجرم طغیان یا همه گیری مجدد بیماری را شاهد خواهیم بود.

فصل اول شیوع بیماری کووید-۱۹ در کشور با عزم و اراده راسخ ملی و همکاری بین بخشی مطلوب با سیاست حداکثری در خانه ماندن و اعمال محدودیت در رفت و آمدها، تجمعات و ترددهای شهری و بین شهری و مداخلات بهداشتی نظیر غربالگری، رهگیری و جداسازی بیماران در منزل یا بیمارستان بعد از ۴۵ روزدر  کشور به مرحله ای رسید که می توان از آن به عنوان    توفیق نسبی و مدیریت نسبی بیماری یاد کرد. چنان که در اردیبهشت ماه ۹۹ کاهش چشمگیر آمار مبتلایان و موارد مرگ و میر ناشی از این بیماری موید درستی و بهنگام بودن این اقدامات بود اما افزایش تعداد موارد ابتلا در اواخر خردادماه و بالا رفتن  موارد مرگ و میر در تیرماه نشان از نامطلوب بودن سطح رعایت نکات بهداشت فردی و عمومی و عدم رعایت مناسب پروتکل های بهداشتی ابلاغی در خردادماه است.

شکستن این روند تصاعدی زمانی مقدور خواهد بود که مشارکت اجتماعی مطلوب و تجربه شده به همراه اقدامات مداخله ای و نظارتی دولت و حاکمیت مجددا برقرار شود. پوشیده نیست که تداوم در خانه ماندن برای مدت طولانی در تحمل هیچ اقتصاد و ساختار اجتماعی نخواهد بود.لذا برای در خانه ماندن نیروی انسانی فعال باید جایگزینی یافت که مطابق تجارب و مطالعات متعدد باشد. رعایت فاصله گذاری و به طور خاص استفاده همگانی از ماسک در مکان های عمومی می تواند آلترناتیو (جایگزین)  در خانه ماندن نیروهای فعال جامعه در مقابله با کرونا باشد.

از این رو از هفته اول تیرماه پویش #من_ماسک_ می زنم کلید خورده و از میانه تیرماه  هم استفاده از ماسک در مکان های عمومی اجباری شده است و در صورت تحقق بخش اعظمی از اهداف این طرح، می توان به کاهش چشمگیر موارد ابتلا و فوت در میانه مردادماه دل بست.

 تردیدی نیست حتی به دنبال رسیدن به این نقطه  نسبتا مطلوب، استمرار آن منوط به تداوم مشارکت و نظارت خواهد بود. قدر مسلم تا زمانی که واکسن موثر یا درمان قطعی برای این بیماری یافت نشده است، این روند برای ماه ها و چه بسا سال ها بر سبک زندگی اهالی این کره خاکی حاکم خواهد بود.

 

 کیانوش جهانپور

مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و اموزش پزشکی

  • گروه خبری : دیدگاه
  • کد خبر : 212032
کلمات کلیدی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *