• 99/02/06 - 12:49
  • 831
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
یادداشت به مناسبت ششمین روز از هفته سلامت سال ۱۳۹۹

مردم، همیاران سلامت و مشارکت اجتماعی در مقابله با کرونا

شنبه، ۶ اردی‌بهشت ۱۳۹۹، و ششمین روز از هفته سلامت؛ "مردم، همیاران سلامت و مشارکت اجتماعی در مقابله با کرونا" نام گرفته است.

امسال در حالی آغاز شد که ایران و جهان، گرفتار ویروس کشنده و نوپدید کرونا (کووید ۱۹) گشته است و هنوز درمان قطعی برای آن شناخته یا معرفی نشده است و مهم‌ترین راهکار و رویکردِ کنترلِ آن، پیش‌گیری و فاصله‌گذاری اجتماعی در سطوح و شیوه‌های گوناگون آن عنوان شده است.

هم‌چنین این ویروس به نظام‌های بهداشتی جهان، یادآوری کرد که در برابر روی‌دادهای ناشناخته و نوپدید، تا چه اندازه می‌توانند، محدودیت اقدام داشته باشند. کم‌توانی و درماندگی در بیش‌تر کشورها به دلایل گوناگون از جمله ضعف در زیرساخت‌های فیزیکی، کم‌بود نیروی انسانی و همکاری‌های بین‌بخشی و مشارکت اجتماعی است.

دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی اما، با طراحی هوشمندانه خود توانسته است به طور چشم‌گیری در زمینه همکاری‌های بین‌بخشی و مشارکت اجتماعی در مسایل و موارد گوناگون امر سلامت، فعالیت داشته باشد و مشکلات را راهبری نماید.

این دبیرخانه در زمینه پیش‌گیری و کنترل ویروس کرونا نیز توانسته است با بهره‌گیری از ظرفیت‌های ایجاد و پیش‌بینی‌شده‌ای چون دبیرخانه‌های سلامت مستقر در دستگاه‌های اجرایی کشور، خانه‌های مشارکت مردم در سلامت استان و شهرستان و شوراهای پیام‌گزاران سلامت، گامی مهم در راستای افزایش بهره‌گیری از همکاری‌های بین‌بخشی و مشارکت اجتماعی بردارد.

در واقع نظام سلامت ایران، علاوه بر سایر اقدامات بهداشتی و درمانی و استفاده بهینه از زیرساخت‌های ایجادشده در طرح تحول سلامت در زمینه پیش‌گیری و کنترل ویروس کرونا، توانسته است با بهره‌گیری از ظرفیت‌های دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی و زیرمجموعه‌های خود در سراسر کشور، همکاری‌های بین‌بخشی و مشارکت مردمی در این راه را افزایش دهد تا هر چه زودتر و استوارتر به پیش‌گیری و کنترل ویروس کرونا دست یابد.

دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی در تمامی این روزهای سخت، در کنار دیگر ارکان نظام سلامت، فعال و به خدمت‌رسانی مشغول بوده است و خواهد بود تا برگ زرینی دیگر برای سلامت ایران و ایرانیان ورق بخورد.

در پایان، حلول ماه رمضان و میهمانی خدا را شادباش می‌گویم و همدلی و همراهی همگانی را برای عبور از این راه پر فراز و نشیب، از درگاه خداوند بزرگ خواستارم.


دکتر علی دل‌پیشه
رییس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی کشور

  • گروه خبری : دیدگاه
  • کد خبر : 207137
کلمات کلیدی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *