• 98/09/20 - 09:44
  • 175
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
یادداشت

نمایشگاه های تخصصی دارویی؛ بسترساز انتقال دانش فنی و تحقق اقتصاد مقاومتی


امروزه یکی از رویکردهای مناسب جهت تحقق اقتصاد مقاومتی، رویکرد صرفه جویی استراتژیک است که در آن نقاط ضعف و تهدیدزای اقتصاد تحلیل و مولفه های مقاومتی استخراج می گردد. از اینرو، در جامعه پسامدرنتیه حاضر، هر چیزی به شکل مناسب و صحیح خود مورد استفاده قرار می گیرد و صرفه جویی به عنوان نیروی محرکه در هرگونه فعالیتی در نظر گرفته می شود و در فرآیند توسعه اقتصادی کشورها از اهمیت خاصی برخوردار است.
در همین راستا، حوزه سلامت  یکی از حوزه های پیشتاز در زمینه توجه به سیاست های اقتصاد مقاومتی و در تامین منافع مردم در حوزه سلامت بوده است. بطور مثال استفاده از منابع داخلي براي توسعه صنعت دارو ، خودکفايي و قطع وابستگي‌ها براي تامين مواد اوليه و توليد داروهاي مورد نياز و  ممانعت وسیع از ورود داروي مشابه توليد داخل جهت صرفه جویی ارزی و تحقق اقتصاد مقاومتی است. بر این مبنا حمایت از تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی ساخت داخل، خودکفایی در حوزه تولید دارو و واکسن، اجرای برنامه هایی در حوزه  بیوتکنولوژی از جمله دستاوردهای هدف گیری مربوطه بوده که منجر به صرفه جویی ارزی میلیون ها دلار در این حوزه شده است.
 از نگاهی دیگر، یکی از ابزارهای لازم جهت بسترسازی نقل و انتقالات دانش فنی به کشور، برگزاری نمایشگاه های تخصصی است.  در همین راستا، دو گروه متفاوت در حوزه صاحبان دانش فنی در داخل کشور وجود دارد. یکی، نهادهای تحقیقاتی و دانشگاهی هستند مانند شرکت‌های دانش‌بنیان که سال‌ها است روی تولید مواد شیمیایی و مواد دارویی کار می‌کنند و دوم، شرکت‌های تولیدکننده داخلی که بسیاری از آنها، تعداد اقلامی که در لیست دارویی‌شان وجود دارد، بیشتر از ظرفیت تولیدی‌شان می‌باشد بطوریکه اخیراً که با تدابیر خوب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان غذا و دارو، از بسیاری از واردات بی‌مورد، به حد قابل توجهی جلوگیری شده است، ظرفیت شرکت‌های داروسازی و کارخانجات تولیدکننده مواد مؤثره و بسته‌بندی عملاً میان ۳۰ تا ۴۰ درصد در هر محصول افزایش پیدا کرده است.
 در حال حاضر تولیدکنندگان کشورهای مهم ماده اولیه ساز دنیا، یعنی هند و چین، در قبال در اختیار گذاشتن دانش فنی تولید، قراردادهای supply agreement می‌بندند و برای مدت مشخص و محدود، مواد واسطه یا میانی و مواد پایه را با قیمت بین‌المللی در اختیار تولیدکننده‌ها می‌گذارند.
برگزاری نمایشگاه های تخصصی  داخلی و بین المللی می تواند در محقق کردن اهداف نامبرده چون: صرفه جویی ارزی، انتقال دانش فنی، تحقق اقتصاد مقاومتی و رسیدن به خودکفایی بسیار تاثیرگذار باشد.
برگزاری نمایشگاه‌ها را می‌توان در زمینه‌هایی چون معرفی خدمات، محصولات و کسب و کار، یافتن راه‌های گسترش و توسعه‌ خدمات، به اشتراک گذاشتن دستاوردها و کسب دانش جدید در حوزه‌های مختلف و همچنین جذب بیشتر مشتریان یا متقاضیان خدمات قابل ارائه خلاصه کرد.
توسعه‌ کسب و کار یا رونق اقتصادی بیشتر، ایجاد فرصت‌های شغلی، آسان شدن جذب سرمایه و یافتن سرمایه‌گذاران مشتاق، گسترش انواع ارتباط‌های تجاری – اقتصادی و حتی فرهنگی با  دیگر شرکت‌کنندگان در نمایشگاه، آشنایی بیشتر با خواسته‌های بازار و فعالیت‌های جدید شرکت‌های رقیب و … اشاره کرد. همچنین استفاده از ارتباطات جدید جهت بهینه‌سازی و بالا بردن راندمان ساخت و فروش محصولات یا ارائه‌ خدمات از دیگر مزایای برگزاری نمایشگاه های تخصصی است.
برگزاری نمایشگاه فارمکس ۲۰۲۰ زمینه ملاقات رودرروی صاحبان دانش فنی تولید مواد مؤثره دارویی و مواد شیمیایی وابسته مثل مواد واسطه با مصرف‌کنندگان و آن‌هایی که تمایل به سرمایه‌گذاری دارند، محقق می کند و منجر به انعقاد قراردادهای متعدد نقل‌وانتقال دانش فنی، تبادل اطلاعات، مطالعات تحقیقاتی، اختراعات و دستاوردها در کنار گسترش همکاری با شرکت‌های رقیب در فضای رقابتی سالم خواهد شد./

 

مهندس فرامرز اختراعی

رئیس سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی و بسته‌بندی دارویی

  • گروه خبری : دیدگاه
  • کد خبر : 197781
کلمات کلیدی