• 99/03/24 - 08:32
  • 408
  • زمان مطالعه : 5 دقیقه
یادداشت؛

نیروی مولد جامعه، دچار بحران است!

مردان، نیروی مهم مولد در جامعه محسوب می‌شوند بنابراین متخصصین سلامت و پزشکان همواره به دلیل مسئولیت‌های فراوان آنها در قبال خود، خانواده و تعهدی که به جامعه دارند، آنان را به تلاش جهت حفظ سلامتی شان در تمامی مراحل و سنین تشویق می‌کنند، اما متأسفانه اغلب مردان به سلامت جسم و روح خود توجه چندانی نمی‌کنند. تصور آنان این است که چون نقش اجتماعی شان زنده و پویاست، از سلامت کامل برخوردارند و کمتر از زنان به پزشک مراجعه می‌کنند و اغلب ارجاعاتشان به پزشک نیز به علت بیماری‌های جدی است. در حالی که لازم است، حتی با وجود احساس سلامت، برنامه‌ای منظم برای معاینات پزشکی و مراجعات بهداشتی تنظیم کنند.

از منظری دیگر، امید به زندگی که از شاخص‌های توسعه یافتگی محسوب می شود، در مردان 2 سال کم تر از زنان است . اگر اقدامات پیشگیرانه برای علل مرگ و میر بخصوص حوادث ترافیکی  و سوانح شغلی  در کشور جدی گرفته نشود، امید به زندگی بویژه برای مردان کاهش پیدا می کند.

بررسي هاي صورت گرفته در ايران در خصوص الگوی سلامت مردان، حاكي از ابتلاي بالاتر مردان ايراني به بيماري ها و عوامل خطر در مقايسه با زنان مي باشد. بر اين اساس بيماري ها ي غيرواگير حداقل ٤٥ درصد از كل بيماريهای مردان را تشكيل مي دهند، بطوریکه:

  *       فقط ٣ درصد مردان ايراني هيچ عامل خطري در شيوه زندگي خود براي ابتلا به بيماري هاي مزمن غيرواگير از قبيل سكته قلبي و مغزي و سرطانها ندارند

 54  *       درصد از مردان بالای 18 سال  مبتلا به چاقي يا اضافه وزن هستند. چاقي شكمي در مردان بالاتر از زنان است كه يك عامل خطر مهم بيماري قلبي عروقي است

   *      حدود ٨٩ درصد مردان الگوي تغذيه مناسبي ندارند و در روز كمتر از ٥ واحد ميوه و سبزي مصرف ميكنند

  *      ٣١ درصد مردان فعاليت بدني نامناسب دارندو درصد  ٤٧ مردان  درصد فعاليت فيزيكي ناكافي

 29    *      درصد مردان به طورروزانه سيگار ميكشند

   *      ١٨ درصد مردان فشارخون بالادارن

      *  10 درصد مردان مبتلا به دیابت هستند

.     *    25 درصد مردان كلسترول خون بالا دارند

      *  مردان   ٢ برابر بيشتر از زنان به علت حوادث فوت ميكنند

از سویی دیگر، مطالعات منتشر شده مرکز تحقیقات سلامت مردان دانشگاه شهید بهشتی نیز نشان می دهد كه در اپیدمی کووید-19، احتمال ابتلا و مرگ از بیماری نزد مردان به ترتیب 13 درصد و 29 درصد بالاتر از زنان بوده است . این افزایش وابسته به جنس در شدت بیماری پس از عفونت ویروس کرونا با افزایش سن بیشتر نیز می شود .

نتایج مطالعات برروی بیماران ایرانی نشان داده است که در مقایسه با زنان، بالاتر بودن میزان های ابتلا نزد مردان در گروه های سنی 30-39 و 40-49 سال و میزان های میرائی نزد مردان در گروه های سنی 50-59 و 60-69 سال وجود دارد. گزارشی از یکی از بیمارستان های سطح سوم در شهر تهران (بیمارستان شهدای تجریش) نیز نشان می دهدکه طی 41 روز (از ابتدای اعلام اپیدمی تا تاریخ تدوین نهایی این مقاله :اواسط فروردین )، در مجموع 1100 فرد مبتلا به کووید-19 با نسبت زن و مرد به 7/1 (توسط گزارش های هفتگی رسمی بیمارستان) در بیمارستان بستری شده اند.

براساس  مطالعات ملی بار بیماری‌ها در جنس مذکر در تمام سنین، مهمترین علل سال‌های از دست رفته عمرعبارتند از: حوادث عمدی و غیر عمدی، بیماریهای روانی و اختلالات رفتاری،بیماری‌های قلبی و عروقی، بیماری‌ها و اختلالات مربوط به دوره تولد،بیماری‌های دستگاه تنفس، بیماریهای دستگاه استخوانی و عضلانی،بیماری‌های دستگاه گوارش، بیماری‌های ادراری و تناسلی، سرطان‌هاوبیماری‌های تغذیه‌ای و متابولیک. ‏

با توجه به لیست بار بیماری‌ها، بسیاری از مشکلات سلامت قابل مداخله هستند بطوری که در برخی کشورها طراحی برای کاهش و یا حتی حذف آنها شروع شده از آن جمله عللی مانند حوادث ترافیکی، اعتیاد، کمر درد و آرتروز زانو و ... بنابراین اطلاع رسانی می‌تواند تأثیر بسزایی در پیشگیری داشته باشد.

امروزه کشورهای زیادی به مقوله سلامت مردان به عنوان بدنه موتور محرکه اقتصادی کشور توجه دارند و دلایل مراجعه کمتر مردان به پزشک را، عدم آگاهی کافی، تمایل نداشتن برای پذیرش مشکل و همچنین بی‌علامت بودن برخی از این مشکلات ذکر می کنند.

دلایلی که سلامت مردان را در کنار حوادث ترافیکی تحت تاثیر قرار می‌دهد، عبارتند از: چاقی، اضافه وزن، اعتیاد، چربی خون و فشار خون که همه آنها با سبک زندگی و تغذیه افراد و سواد سلامت ارتباط مستقیم دارند. علی رغم اینکه به طور متوسط سطح تحصیلات مردان جامعه از زنان بیشتر است، اما سواد سلامت در مردان کمتر است. طبق بررسی‌های وزارت بهداشت، مردان ۴۰ درصد سواد سلامت را از رسانه ملی، ۴۰ درصد را از پزشکان و گروه‌های سلامت و حدود ۲۰ درصد را از شبکه‌های اجتماعی و اینترنتی می‌گیرند که البته در سال‌های اخیر دریافت اطلاعات از شبکه‌های اجتماعی رو به تزاید بوده و در آینده شبکه‌های اجتماعی محل مداخله‌ای برای سلامت مردان خواهند بود.

طبق تعریف سازمان جهانی بهداشت از سلامتی، از دو منظر می توان به مساله سلامتی مردان پرداخت، اول عوامل خطر و دوم بیماری ها. از منظر بیماری ها، دو دسته بیماری واگیر و غیرواگیر در کمین مردان است، بیماری های واگیر در مردان شیوع بیشتری دارد، چرا که مردان بیشتر در فضای خارج از منزل به سر می برند و کنش های اجتماعی و رفتارهای پرخطر آنها بیشتر است و همچنین بیماری های غیرواگیر مانند های بیماری های قلبی عروقی، سرطان ها، بیماری های روانی، تنفسی، شغلی، بیماری عضلانی-اسکلتی و سوانح و حوادث در مردان شایع تر است.

از سویی دیگر، اصلاح شیوه زندگی اولین گام درجهت پیشگیری از بیماری ها است. در این راستا زن به عنوان فردی که نقش همسر یک مرد را برعهده دارد، می تواند در آگاه سازی مرد در مراقبت از خود نقش بسزایی ایفا کند و در راستای نهادینه کردن عادات مطلوب، رژیم غذایی مناسب و تشویق به تحرک بدنی مرد تلاش کند. همچنین حاکمیت و دولت و نهادهای مدنی باید فضاهای بیشتری را ایجاد کنند که به سلامت مردان کمک بیشتری کند و البته یک بخش از این امکانات به امکانات ورزشی مربوط است و بخش دیگر توجه به عوامل خطر متابولیک است که از پیشامد عوامل خطر اصلی و بیماری پیشگیری می کند، کنترل فشارخون، چربی خون، قند خون، چاقی و افزایش وزن می تواند از بروز برخی بیماری ها بکاهد، لذا مردان باید امر پیشگیری و غربالگری را جدی بگیرند، زیرا در مردان مصرف الکل و سیگار در هم آمار بیشتری دارد.

 

مریم غفاری

کارشناس رسانه

  • گروه خبری : دیدگاه
  • کد خبر : 209361

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *