• 98/12/28 - 15:28
  • 2185
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

یادداشت/ چه شد که تامی فلو(اوسلتامیویر) از دستورالعمل درمانی کشوری کرونا حذف شد؟

اولین گایدلاین درمان کرونا در ایران براساس گایدلاین ماه ژانویه چین نوشته شده بود. در چین به واسطه همزمانی با اپیدمی آنفولانزا تامی فلو هم در رژیم درمانی قرار گرفت تا بیماران آنفولانزا هم تحت پوشش درمانی قرار بگیرند. طبق گزارشات تاثیر این دارو نه با توجه به مکانیسم (مهار نوروآمینیداز) و نه بر اساس نتایج بالینی روی کرونا اثبات شده نیست. 

با توجه به داینکه اطلاعی از میزان ابتلای همزمان کووید۱۹ و آنفولانزا در ایران در دسترس نبود. اسلتامیویر در کوکتل درمانی قرار داده شد.

طبق اطلاعاتی که از همکاران کسب شد، در بیماران کووید۱۹ مورد H1N1 گزارش نشد. تنها چند مورد اسپورادیک انفولانزای B گزارش شد.

طبق گایدلان های سایر کشورها مثل کره که تقریباً اپیدمی همزمان با ایران شروع شد و فصل انفولانزا هم تقریبا رو به اتمام بود، اوسلتامیویر جزو داروها در درمان کووید ۱۹ قرار نگرفت.

متاسفانه جوسازی و عدم اعتماد که دلایل خاص خود را دارد، باعث این سوء برداشت شد که به خاطر کمبودهای دارویی، اوسلتامیویر از درمان حذف شد. 

برای اوسلتامیویر که طبق رفرانس ها، مدرکی بر اثر درمانی اش روی کووید۱۹ دردسترس نیست، غیراخلاقی است که هزینه و سرگردانی بی موردی را به بیماران تحمیل کرد.

لازم به ذکر است که در صورتی که همزمانی  COVID-19 و H1NI وجود داشته باشد، علاوه بر تجویز درمان های تایید شده کنونی کووید ۱۹، توام درمانی اوسلتامیویر توصیه می شود. 

دکتر گیتی پوردولت، فوق تخصص بیماری های ریوی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

  • گروه خبری : اخبار کرونا ویروس,دیدگاه
  • کد خبر : 200992
کلمات کلیدی