• 97/07/18 - 09:19
  • 173
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
یادداشت معاون اجتماعی وزیر بهداشت به مناسبت روز جهانی و هفته ملی کودک؛

سیستم پرورش فرزندان خود را دگرگون سازیم

 
 
«آینده را باید ساخت»؛ این شعار روز جهانی کودک است. به راستی آینده از آن کیست و برای چه باید ساخته شود؟ مسلما نیک بودن آینده، سهم هر کودک یا هر انسانی است. با این همه و در نگاهی گسترده‌تر، ساختن جامعه و ساختارهای کلان که بتوان آینده‌ای خوب و روشن را برای همه رقم زد، بهتر و درست‌تر می‌نماید. اما مگر ساختن آینده‌ای نیک و آرام برای جامعه، بدون پرورش کودکانی سالم، توانمند و مسئولیت‌پذیر امکان‌پذیر است؟  
 
انسان متناسب با شرایط زمانی و مکانی خود، در هر سن و سالی، به ویژه در عصر تغییرات سریع کنونی، نیازمند آموزش و یادگیری است. ولی این سخن را به یاد داشته باشیم که "العلم فی الصغر، کالنقش فی‌ الحجر". به راستی آن‌چه که کودک از راه‌های گوناگون می‌آموزد، ماندگاریش چون نقشی است که بر سنگ کنده شود. پایه آن چه در پرورش و شکل‌گیری شخصیت و نه تنها آموزش افراد روی می‌دهد، در کودکی و در مسیر آن روی می‌دهد. بنا بر پژوهش‌های انجام شده، یادگیری و شکل‌گیری شخصیت از درون شکم مادر آغاز می‌شود و تا هشت سالگی به تکامل اولیه و بنیادین خود از جنبه‌های ذهنی، بدنی، فردی، اجتماعی، روانی، اخلاقی و... می‌رسد. پس جامعه‌ای رنگ و بوی آسایش و آرامش را خواهد چشید، که به این مرحله از زندگی و پرورش نسل‌های آینده بها دهد.
 
بار آوردن دانشمندان و نخبگان جدا از جامعه و محیط اطراف و بی‌تفاوت به مسایل آن، دردی را دوا نخواهد کرد و بی‌شک و بدون از دست دادن زمان، می‌بایست، سیستم پرورش فرزندان خود را دگرگون سازیم. 
 
سند رشد و تکامل دوران کودکی که در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، با مشارکت دستگاه‌های دخیل دیگر و صاحبنظران این حوزه تدوین و تصویب شده است، با پرداحتن به جوانب گوناگون رشد و تکامل دوران کودکی، و طرح تقسیم کار ملی آن، می‌خواهد در این مسیر و عافیت و عاقبت نیک ایران و مردمانش تاثیرگذار باشد‌. این امر نیازمند عزم ملی و فرهنگ‌سازی همگانی است. باید خانواده و جامعه و آموزشگاه‌ها را در این قبال توانمند و آگاه و هوشمند ساخت. باید سیستم‌ها و اندیشه‌های تک‌وجهی و جزیره‌ای، رقابت‌محور، کنکوراندیش و نخبه‌پرور را به سوی سامانه‌های جامع و جامعه‌نگر و پرورش انسان‌های مسوولیت‌پذیر، سالم  (به معنای تام و تمام جوانب آن)، جامعه‌پذیر و توانمند سوق داد؛ اگر میهنی آباد و آرام و شاد می‌خواهیم.
 
روز جهانی و هفته ملی کودک بر همه آنان که دل در گرو نیکی و پاکی دارند، شاد و فرخنده باد و کودک درون‌شان، زنده و پویا!
  • گروه خبری : دیدگاه
  • کد خبر : 182105
کلمات کلیدی