• 98/07/09 - 15:21
  • 238
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
پاسخ مطلب مندرج در خبرگزاری فارس:

استفاده كنندگان از مزاياي قانون عدالت آموزشي با اطلاع قبلي از شرايط و ضوابط استفاده از سهميه بومي انتخاب رشته کرده اند

معاونت آموزشی وزارت بهداشت در این جوابیه تاکید کرد: استفاده كنندگان از مزاياي قانون عدالت آموزشي با اطلاع قبلي از شرايط و ضوابط استفاده از سهميه بومي و محدوديت هاي آن مبني بر تعهد سه برابر طول دوره تحصيل و ممنوعيت ادامه تحصيل تا گذراندن نيمي از دوره تعهد خدمت، انتخاب رشته کرده اند.

 

به گزارش وبدا، معاونت آموزشی وزارت بهداشت در پاسخ به خبر انتقادی خبرگزاری فارس با عنوان «اما و اگرهای «قانون برقراری عدالت آموزشی» از نگاه دانشجویان مناطق محروم» در تاریخ سوم تیرماه 98 اعلام کرد:

 

در تدوين و تصويب كليه قوانين مصوب مجلس شوراي اسلامي، نظر شوراي نگهبان در خصوص انطباق مفاد قانون مورد نظر با احكام شرع و قانون اساسي اخذ و پس از تاييد آن شورا قوانين مصوب گرديده و لازم الاجرا مي شوند. لذا به جهت اينكه مراحل مذكور جهت تصويب قانون برقراري عدالت آموزشي سپري شده است بحث در خصوص انطباق يا عدم انطباق اين قانون با مفاد قانون اساسي، اصولا قابل طرح نیست.

استفاده كنندگان از مزاياي قانون عدالت آموزشي، با توجه به مفاد اين قانون كه در دفترچه آزمون كنكور سال پذيرش آنان به چاپ رسيده و با اطلاع قبلي از شرايط و ضوابط استفاده از سهميه بومي و محدوديت هاي آن مبني بر تعهد سه برابر طول دوره تحصيل و ممنوعيت ادامه تحصيل تا گذراندن نيمي از دوره تعهد خدمت، انتخاب رشته کرده اند. لذا طرح مواردي به عنوان محدوديت ها يا نقاط ضعف اين قانون، رافع مسئوليت و تعهد كساني كه با بهره مندي از مزاياي اين قانون در رشته هاي پرطرفداري مانند پزشكي پذيرش شده اند، نخواهد بود.

بررسي نتايج آزمون كنكور چهار سال اخير نشان مي دهد كه رتبه استفاده كنندگان از مزاياي قانون عدالت آموزشي بسيار ضعيف تر از رتبه ساير پذيرفته شدگان در رشته هاي مشابه است.

 

لذا بدينوسيله بر لزوم پايبندي به مفاد قانون مورد اشاره و اسناد تعهدي اخذ شده بر مبناي آن براي كساني كه با استفاده از مزاياي اين قانون در چند سال گذشته توانسته اند در رشته هايي مانند پزشكي، دندانپزشكي و داروسازي تحصيل کنند، تاكيد شده و اعلام مي دارد هرگونه تغيير در مفاد اين قانون باید با بررسي كارشناسانه در جهت اصلاح شيوه پذيرش دانشجو متمركز شده و به نحوي عمل کند كه ضمن پذيرش دانشجو با صلاحيت علمي بهتر، به خدمت رساني در مناطق مورد نياز كه اساس تصويب قانون مورد اشاره است توجه ويژه مبذول گردد.

  • گروه خبری : پاسخگویی به رسانه ها
  • کد خبر : 195585
کلمات کلیدی