• 99/09/11 - 11:13
  • 845
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
پاسخ مطلب مندرج در خبرگزاری فارس:

روش های تهیه مکمل های دارویی مطمئن و مجاز

اداره کل فراورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو در این جوابیه تاکید کرد: عرضه مکمل های دارویی حتما باید در چرخه ای که مورد تائید و قابل نظارت وزارت بهداشت است عرضه شود.

به گزارش وبدا، اداره کل فراورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو در پاسخ به خبر انتقادی خبرگزاری فارس با عنوان «تعلل سازمان غذا و دارو در اجرای مصوبه شورای هماهنگی اقتصادی» در تاریخ 24 آبان ماه 99 اعلام کرد:

هر فردی در گروه سنی مختلف می تواند در فضای مجازی با دارابودن یک صفحه شخصی، دسترسی به اینترنت و یک کارت اعتباری هر محصولی را تهیه کند، از آنجایی که مکمل های دارویی نوعی ترکیب دارویی به شمار می روند و امکان ایجاد سمیت دارند؛ در صورت استفاده غلط و دریافت مقادیری بیش از میزان مجاز، می توانند ماهیت سمی گرفته و به سلامتی (کبد، کلیه و ...) آسیب جدی برسانند.

آنچه در سطح داروخانه ها عرضه می شود و سازمان غذا و دارو به آن ها مجوز می دهد مکمل های دارویی هستند و این فراورده ها به طورکلی با مواد غذایی غنی شده با ویتامین ها متفاوت است، که باید به این موضوع توجه داشت.

مکمل های دارویی حاویی مواد شبه دارو هستند که می توانند در مقادیر متفاوت روی سلامت افراد اثر سوء داشته باشند، چراکه امکان تداخلات دارویی و غذایی با مواد خوراکی و جذب برخی از ویتامین ها و املاح را پی دارد.

تهیه مکمل های دارویی باید زیر نظر مسئول فنی داروخانه باشد، در غیر اینصورت مکمل ها می تواند باعث برخی از عوارض مانند نارسایی کلیوی، کبدی و حتی در مواردی سقط جنین شود. بنابراین منطقی نیست که این نوع فراورده ها در خارج از داروخانه عرضه و مصرف شوند.

ممکن است برخی افراد تهیه و عرضه مجازی مکمل های دارویی را با استناد به کشورهای دیگر توجیه کنند، اما باید توجه داشت که  در آن کشورها امضای دیجیتال تعریف شده و فردی که به منظور خرید وارد یک پلتفرم می شود، احراز هویت شده و درصورت عدم تطابق وضعیت فرد با مکمل مورد نظر، قادر به خرید فراورده نخواهد بود درحالی که در کشور ما چنین زیرساختی وجود ندارد.

دو روش برای تهیه مکمل های دارویی مطمئن و مجاز وجود دارد یک روش برای تهیه مکمل های دارویی مراجعه به داروخانه و خرید آن زیر نظر مسئول فنی است و روش دیگر، داروخانه‌های مجازی هستند که آن ها نیز زیر نظر مسئول فنی اداره می شوند که اگر منجر به بروز مشکلی شود مسئول فنی پاسخگوست.

عرضه مکمل های دارویی حتما باید در چرخه ای که مورد تائید و قابل نظارت وزارت بهداشت است عرضه شود. بنابراین طبق مقررات، خرید و فروش آن در فضای مجازی به طور کلی اشتباه است و نباید سلامت مردم فدای کسب سود برخی شرکت ها و پلتفرم ها شود.

  • گروه خبری : پاسخگویی به رسانه ها
  • کد خبر : 219054
کلمات کلیدی