• 99/09/30 - 10:12
  • 630
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
پاسخ مطلب مندرج در خبرگزاری ایسنا:

فاضلاب روستاهای کردستان با توجه به ابلاغ اولویت بندی ها ساماندهی شود

مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در این جوابیه تاکید کرد: ضرورت دارد شرکت آب و فاضلاب استان کردستان نسبت به ساماندهی فاضلاب روستاهای این استان که تعداد 22 روستا از کل 51 روستای موجود در حوضه آبریز هستند اقدام کند.

به گزارش وبدا، مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در پاسخ به خبر انتقادی خبرگزاری ایسنا با عنوان «فاضلاب روستاهای اطراف سد وحدت وارد شبکه آب شهر می شود» در تاریخ 21 مهرماه 99 اعلام کرد:

فاضلاب مدیریت نشده در تعدادی از روستاهای حوضه آبریز سد قشلاق یا وحدت سنندج به آب رودخانه های مشرف به سد مزبور به عنوان تنها منبع تامین کننده آب شرب شهر می ریزد که این تهدید مانند دیگر تهدیدات موجود در سامانه آبرسانی شهر سنندج در قالب برنامه ایمنی آب مطرح و اولویت بندی شده است.

در حال حاضر فاضلاب شهر جدید حسین آباد به تصفیه خانه فاضلاب جدیدالاحداث این شهر هدایت شده و با روش مناسب علاوه بر حذف BOD و کدورت، حذف و کاهش ازت و فسفرهم انجام می شود.

در روستای سراب قامیش که به دلیل بزرگی روستا و نزدیکی به مخزن سد در اولویت اول می باشد، احداث تاسیسات پمپاژ و انتقال فاضلاب به خارج از حوضه آبریز سد مزبور در دست اقدام بوده و این پروژه تاکنون 65 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. اولویت بندی دیگر روستاها هم با توجه به حجم فاضلاب تولیدی و نزدیکی روستا به کاسه سد و همچنین نزدیکی به رودخانه های دایمی مشرف به سد انجام و به کلیه ادارات ذیربط ابلاغ شده است.

ضرورت دارد شرکت آب و فاضلاب استان کردستان نسبت به ساماندهی فاضلاب این روستاها نیز که تعداد 22 روستا از کل 51 روستای موجود در حوضه آبریز می باشند اقدام نماید. از طرفی شرکت آب و فاضلاب روستایی سابق در سال گذشته در دو روستای "تیرگران" و "عیسی در" که از روستاهای واقع شده در شعاع 1.2 کیلومتری اطراف مخزن سد قشلاق هستند پکیج تصفیه فاضلاب به روش ABR نصب و راه اندازی نموده است.

  • گروه خبری : پاسخگویی به رسانه ها
  • کد خبر : 220235
کلمات کلیدی